Tutaj rodzi siê szlachta
Administrator
1. Pamiêæ dynamiczna, DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory) – rodzaj ulotnej pamiêci pó³przewodnikowej RAM, która przechowuje ka¿dy bit danych w oddzielnym kondensatorze wewn±trz uk³adu scalonego. Poszczególne jej elementy zbudowane s± z tranzystorów MOS, z których jeden pe³ni funkcjê kondensatora, a drugi elementu separuj±cego. W przeciwieñstwie do pamiêci statycznych wymagaj± okresowego od¶wie¿ania zawarto¶ci (ze wzglêdu na roz³adowywanie siê kondensatorów)
2. SRAM (ang. Static Random Access Memory), statyczna pamiêæ o dostêpie swobodnym – typ pamiêci pó³przewodnikowej stosowanej w komputerach, s³u¿y jako pamiêæ buforuj±ca miêdzy pamiêci± operacyjn± i procesorem. S³owo "statyczna" oznacza, ¿e pamiêæ SRAM przechowuje dane tak d³ugo, jak d³ugo w³±czone jest zasilanie, w odró¿nieniu od pamiêci typu DRAM, która wymaga okresowego od¶wie¿ania.
3. RAM (ang. Random Access Memory – pamiêæ o dostêpie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamiêci cyfrowej. Choæ nazwa sugeruje, ¿e oznacza to ka¿d± pamiêæ o bezpo¶rednim dostêpie do dowolnej komórki pamiêci (w przeciwieñstwie do pamiêci o dostêpie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze wzglêdów historycznych okre¶la ona tylko te rodzaje pamiêci o bezpo¶rednim dostêpie, w których mo¿liwy jest wielokrotny i ³atwy zapis, a wyklucza pamiêci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie d³u¿ej ni¿ odczyt, pomimo i¿ w ich przypadku równie¿ wystêpuje swobodny dostêp do zawarto¶ci.
4. ROM (ang. Read-Only Memory - pamiêæ tylko do odczytu) - rodzaj pamiêci pó³przewodnikowej urz±dzenia elektronicznego, w szczególno¶ci komputera, z której dane mo¿na tylko odczytywaæ, a zapis jest niemo¿liwy, trwa d³ugo lub mo¿e wymagaæ dodatkowych czynno¶ci lub sprzêtu. W tego typu pamiêciach przechowywane s± dane, które musz± byæ zachowane, nawet je¶li urz±dzenie nie jest zasilane. Okre¶lenie ROM stosowane jest te¿ tak¿e do niepó³przewodnikowych niekasowalnych no¶ników danych, na przyk³ad CD-ROM, DVD-ROM.
5. Chipset – grupa specjalistycznych uk³adów scalonych, które s± przeznaczone do wspólnej pracy. Maj± zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.
W komputerach, termin chipset jest powszechnie u¿ywany w odniesieniu do specjalistycznego uk³adu scalonego lub zestawu uk³adów p³yty g³ównej komputera lub karty rozszerzeñ.
Wydajno¶æ i niezawodno¶æ komputera w znacz±cej mierze zale¿y od tego uk³adu. Uk³ad ten organizuje przep³yw informacji pomiêdzy poszczególnymi podzespo³ami jednostki centralnej.
W sk³ad chipsetu wchodz± zazwyczaj dwa uk³ady zwane mostkami.
Mostek pó³nocny odpowiada za wymianê danych miêdzy pamiêci± a procesorem oraz steruje magistral± AGP lub PCI-E.
Mostek po³udniowy natomiast odpowiada za wspó³pracê z urz±dzeniami wej¶cia/wyj¶cia, takimi jak np. dysk twardy czy karty rozszerzeñ.
Podstawowe uk³ady wystêpuj±ce w chipsetach to:
sterownik (kontroler) pamiêci dynamicznych
sterownik CPU
sterownik pamiêci cache
sterownik klawiatury
sterowniki magistral, przerwañ i DMA
Chipsety mog± równie¿ zawieraæ zegar czasu rzeczywistego, uk³ady zarz±dzania energi±, sterowniki dysków twardych IDE, dysków elastycznych, sterownik SCSI, sterownik portów szeregowych i równoleg³ych.
Offline